Reklama

Wiadomości

Siemens: wyciek oleju silnikowego nie jest w stanie zablokować Nord Streamu

Fot. www.nord-stream.com / ilustracyjne

Wyciek oleju silnikowego, o którym Gazprom powiedział, że został znaleziony na ostatniej działającej turbinie w stacji kompresorowej Portowaja, nie stanowi technicznego powodu do wstrzymania pracy, poinformował w piątek Siemens Energy.

Reklama

"Takie nieszczelności nie mają normalnie wpływu na pracę turbiny i mogą być uszczelnione na miejscu. Jest to rutynowa procedura w ramach prac konserwacyjnych" - podała spółka.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Gazprom podał wcześniej, że rurociąg Nord Stream 1, który wypełnia tłocznię Portowaja, pozostanie na razie zamknięty, skutecznie przedłużając przestój, który miał się zakończyć o 3 września. Najprawdopodobniej dłuższe wstrzymanie przepływy gazu przez Nord Stream to kolejna forma nacisku Kremla na Niemcy i Europę oraz pogłębianie kryzysu energetycznego m.in. poprzez sztuczne podbijanie cen.

"Również w przeszłości wystąpienie tego typu wycieku nie doprowadziło do zamknięcia operacji. Siemens Energy nie jest obecnie zakontraktowany do przeprowadzenia prac konserwacyjnych, ale pozostaje w gotowości" - poinformował koncern.

"Niezależnie od tego już kilkakrotnie wskazywaliśmy, że w tłoczni Portowaja dostępna jest wystarczająca liczba innych turbin, aby Nord Stream 1 mógł działać" - podał Siemens Energy.

Reklama

Komentarze

    Reklama