Reklama

Wiadomości

Rosja testuje awaryjne dostawy gazu do Kaliningradu. Analitycy: to dziwny ruch

Fot. www.poskielng.pl / ilustracyjne
Fot. www.poskielng.pl / ilustracyjne

Gazprom postanowił przetestować dostawy gazu do Kaliningradu drogą morską, z ominięciem Litwy, przez którą zazwyczaj płynie błękitne paliwo dla rosyjskiej eksklawy. To bardzo dziwny ruch, obarczony ryzykiem strat handlowych i realizowany w specyficznym momencie - zwracają uwagę analitycy.

Reklama

Jak informuje Kommiersant, Gazprom rozpoczął testy alternatywnych dostaw gazu do Kaliningradu z pominięciem Litwy. Spółka wysłała w tym celu z belgijskiego portu Zeebrugge metanowiec Marszałek Wasilewski z ładunkiem LNG (najprawdopodobniej sprzedanym przez Novatek). Te specyficzne energetyczne manewry mają objąć również testy działania kaliningradzkich magazynów gazu.

Reklama

Analitycy dostrzegają jednak wiele dziwnych aspektów tej dostawy. Przede wszystkim, trudno zrozumieć dlaczego Rosjanie zdecydowali się na transport LNG w momencie, w którym ceny tego surowca są niezwykle wysokie, a dostawy gazu słane do Kaliningradu tranzytem przez Litwę przebiegają bez zakłóceń. Taka transakcja może być wątpliwa ekonomicznie. Jednakże cytowani przez Kommiersant eksperci uważają, że może być to sygnał wskazujący, iż w nieodległej przyszłości dostawy realizowane przez litewskie terytorium mogą zostać przerwane.

Czytaj też

Artykuł Kommiersanta jasno łączy dostawy LNG do Kaliningradu z sytuacją międzynarodową - ryzykiem dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainie, groźbie sankcji ze strony UE i USA oraz możliwych sankcjach odwetowych Moskwy realizowanych głównie za pośrednictwem ograniczeń dostaw surowców energetycznych.

Reklama
  • LNG
Reklama

Komentarze

    Reklama