Reklama

Wiadomości

Rosja odcina gaz Niemcom. Wiemy, jakie poniosą koszty

Fot. Twitter / @GAZPROMGermania

Rosyjskie sankcje przeciwko Gazpromowi Germania i jego spółkom zależnym mogą kosztować niemieckich podatników i użytkowników gazu dodatkowe 5 mld euro rocznie, aby zapłacić za gaz zastępczy, podał tygodnik Welt am Sonntag, powołując się na przedstawicieli branży.

W maju Rosja podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw do Gazprom Germania, która była niemiecką filią Gazpromu. Niemiecki rząd zdecydował o przejęciu aktywów i przekazaniu spółki pod zarząd komisaryczny w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Od tego czasu Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur – BnetzA), która przyjęła rolę zarządcy komisarycznego, musiała kupować na rynku gaz z innych źródeł, aby wywiązać się z umów na dostawy z niemieckimi przedsiębiorstwami komunalnymi i dostawcami regionalnymi.

Czytaj też

„Ministerstwo Gospodarki szacuje, że potrzebne jest dodatkowe 10 mln m3 gazu dziennie" – przekazał Reutersowi rzecznik ministerstwa, potwierdzając liczbę podaną przez gazetę. "Ilości te są zamawiane na rynku i po cenach rynkowych. Nie można podać dokładnych ilości ze względu na tajemnicę handlową" – dodał.

Welt am Sonntag podał, że obecny koszt wyniesie około 3,5 mld euro rocznie, a dalsze koszty mogą powstać w związku z napełnianiem magazynu gazu ziemnego w Rehden. Decyzję w tej sprawie w środę podjął Robert Habeck. W gazecie napisano również, że dodatkowe koszty zostaną przeniesione na dostawców energii i odbiorców końcowych w formie opłaty za gaz, która zacznie obowiązywać od października. Rzecznik ministerstwa zapewnił, że dostawy nie są zagrożone.

Komentarze