• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Przedłużenie taryf na gaz do 2027 r. w założeniach projektu ws. bezpieczeństwa gazowego

Fot. Flickr

Przedłużenie taryfowanych cen gazu dla gospodarstw domowych do końca 2027 r., ogłaszanie stanu kryzysowego, definicję bezpieczeństwa gazowego państwa zawierać ma projekt ustawy, którego założenia opublikowano w poniedziałek.

Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd planuje w III kwartale br. przyjąć opracowany przez ministerstwo klimatu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.

Opublikowane w Wykazie założenia przewidują przede wszystkim przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

Czytaj też

Projekt ma także przewidywać zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okresu, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.

Projekt ma też wprowadzać definicję bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego, obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.

Źródło:
PAP

Komentarze