Reklama

Wiadomości

Olaf Scholz kandydatem na kanclerza mimo fatalnego poparcia

Fot. Deutsche Bundesbank / Flickr

Mimo słabych wyników poparcia, kierownictwo SPD ponownie wystawi Olafa Scholza na kanclerza w 2025 roku – podaje niemiecki Handelsblatt. Ponad 40 proc. ankietowanych ma być niezadowolona z działań obecnej koalicji rządzącej i domaga się wcześniejszych wyborów w kraju.

Następne wybory federalne w Niemczech planowane są w październiku 2025 roku. Tymczasem, jak dowiedział się niemiecki dziennik Handelsblatt, kierownictwo SPD już podjęło decyzję o wystawieniu Olafa Scholza jako kandydata na kanclerza.

Czytaj też

W grudniu br. odbyć ma się konferencja partii, podczas którego przegłosowane zostaną m.in. kandydatury zarządu SPD. Współprzewodniczący partii Lars Klingbeil miał powiedzieć w rozmowie z mediami, że Olaf Scholz „oczywiście będzie on naszym kandydatem w wyborach. Na to jesteśmy nastawieni”.

SPD nadal utrzymuje wiarę w Olafa Scholza, jednak najnowsze sondaże polityczne w Niemczech nie malują optymistycznego obrazu dla jego rządu po prawie dwóch latach sprawowania władzy. Według informacji Handelsblatt, jedynie 35% respondentów pozytywnie ocenia pracę obecnej koalicji rządzącej. W kontekście ewentualnych wyborów federalnych, SPD prognozowane jest na 16%, podczas gdy Zieloni osiągnęliby 15%. FDP utrzymałoby się na poziomie pięciu procent. Te wyniki wydają się dalekie od osiągnięcia parlamentarnej większości.

Komentarze