Reklama

Nowy gazociąg w Polsce. To dobra wiadomość dla Zagłębia i Małopolski

Autor. PSG / Zdjęcia techniczne

Zakończono budowę gazociągu Oświęcim–Tworzeń, który poprawi dostęp do gazu w Małopolsce i w województwie śląskim. Inwestycja o wartości 500 mln zł, częściowo finansowana z funduszy UE, stanowi kluczowy element transformacji energetycznej kraju.

Jak poinformował Gaz-System we wtorkowym komunikacie, nowy gazociąg jest połączony w Sławkowie z gazowym Korytarzem Północ-Południe i po wybudowaniu projektowanej obecnie sieci przesyłowej na trasie Skoczów – Komorowice – Oświęcim zapewni większe możliwości transportu gazu przez istniejący interkonektor Polska – Czechy.

„Zakończenie realizacji tej inwestycji stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia zrównoważonego rozwoju południowej Polski. Inwestycja ma na celu zwiększenie dostępu do gazu ziemnego na terenie województw śląskiego i małopolskiego” – wskazano.

YouTube cover video

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna cytowany w komunikacie zapewnił, że kontynuacja inwestycji gazowych jest wciąż potrzebna dla utrzymania konkurencyjności naszego przemysłu, nowoczesnej energetyki oraz czystszego powietrza w kraju. Według niego zwiększenie dostępności niskoemisyjnego gazu ziemnego pomoże poprawić jakość powietrza w Małopolsce i na Śląsku.

Reklama

Korzyści dla regionu

Jak zaznaczyła Elżbieta Kramek, wiceprezes Gaz-System, projekty inwestycyjne spółki wspierają proces transformacji energetycznej Polski.

Wśród pierwszych beneficjentów gazociągu Oświęcim – Tworzeń znalazła się spółka Synthos Dwory w Oświęcimiu, która już rozpoczęła odbiór gazu ziemnego do swoich bloków parowo-gazowych.

Budowa gazociągu – jak podkreślono – stanowiła duże wyzwanie realizacyjne ze względu na zróżnicowany teren, przez który przebiega trasa – od obszarów przemysłowych i zurbanizowanych po tereny leśne. Na jego trasie o długości 44 km budowniczowie napotkali 53 przeszkody terenowe, które wymagały zastosowania bezwykopowej technologii do przeprowadzenia pod nimi gazociągu. Łącznie przy użyciu metod bezwykopowych pokonali oni 10 procent trasy gazociągu, w tym m.in. pod rzeką Wisłą, autostradą A4 oraz Parkiem Pokoju w Oświęcimiu.

Reklama

Inwestycja o wartości około 500 mln zł uzyskała wsparcie unijne w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) w wysokości 213,6 mln złotych, co stanowi ponad 40 proc. jej wartości.

    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama