• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Nowy gazociąg łączący Francję z Hiszpanią już za 8-9 miesięcy

Fot. Flickr/FSA-PSOE

"Potencjalne nowe połączenie gazowe między Hiszpanią a Francją mogłoby być gotowe do działania za mniej niż rok, jeśli Francja i inne kraje europejskie zgodzą się na ten projekt" - powiedziała w piątek hiszpańska minister energii Teresa Ribera

Unia Europejska stara się odejść od rosyjskiego gazu ziemnego po inwazji Rosji na Ukrainę, co sprawia, że nowe projekty połączeń międzysystemowych znalazły się w centrum uwagi. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz forsował w czwartek budowę gazociągu z Portugalii przez Hiszpanię i Francję do Europy Środkowej.

"To nowe połączenie, ten gazociąg mógłby działać za około osiem lub dziewięć miesięcy po południowej stronie granicy, czyli od Pirenejów do Hiszpanii" - powiedziała Ribera narodowemu nadawcy TVE.

Połączenie Francja-Hiszpania wymagałoby ułożenia kolejnego odcinka rurociągu, aby połączyć hiszpańską sieć z francuską.

Scholz powiedział, że rurociąg łączący Półwysep Iberyjski z Europą Środkową "ogromnie złagodziłby obecną sytuację w zakresie dostaw", dodając, że rozmawiał już na ten temat z przywódcami Hiszpanii, Portugalii, Francji i Komisji Europejskiej.

Sieć połaczeń

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział, że oświadczenie Scholza "wzmacnia presję na instytucje europejskie, aby raz na zawsze odblokować tę sytuację" i zasugerował, że alternatywą dla połączenia przez Francję byłby morski rurociąg z Hiszpanii do Włoch.

Hiszpania i Portugalia od dawna naciskają na nowy rurociąg, biorąc pod uwagę ich zdolność do przyjmowania przesyłek skroplonego gazu ziemnego, który mógłby być wysyłany dalej do reszty Europy. Hiszpański premier Pedro Sanchez powiedział, że Unia Europejska musi zapłacić za połączenia międzysystemowe.

Szef operatora sieci gazowej Hiszpanii Enagasu Arturo Gonzalo Aizpiri powiedział niedawno, że projekt pełnego rurociągu między Francją a Hiszpanią, który został porzucony w 2019 roku po tym, jak regulatorzy uznali go za nieopłacalny finansowo, mógłby zostać ukończony kosztem 600- 700 milionów euro w ciągu 2-3 lat.

Komentarze