Reklama

Wiadomości

Niemiecki koncern chemiczny ogłasza miliardowe straty

Autor. Canva

Koncern chemiczny BASF ogłosił blisko półtora miliarda euro straty za ostatni rok. Powodem tego są odpisy dotyczące spółki zależnej Wintershall Dea, zaangażowanej w projekt Nord Stream 2.

Reklama

Niemiecki BASF przedstawił wstępne wyniki finansowe za cały 2022 rok. Według danych, koncern odnotował stratę w wysokości 1,4 miliarda euro. Głównym powodem są odpisy Wintershall Dea w wysokości 7,3 miliarda euro. Tylko w czwartym kwartale było to 5,4 miliarda euro.

Reklama

Wynik finansowy firmy jest poniżej oczekiwań analityków, którzy mimo wszystko spodziewali się zysku w wysokości 4,8 miliarda euro, nawet jeśli firma dokonała już wysokich odpisów w ciągu roku.

Czytaj też

"Kontynuowanie naszej działalności w Rosji nie jest wskazane" – mówi Mario Mehren, obecny prezes Wintershall Dea. Jak podkreśla, rosyjskie władze skutecznie ograniczyły funkcjonowanie zachodnich firm. Mehren powołuje się na przepisy z końca grudnia, które z mocą wsteczną obniżają ceny po jakich spółki joint venture mogą sprzedawać produkowane przez siebie węglowodory rosyjskiemu koncernowi Gazprom.

Reklama

BASF posiada ok. 70% udziałów w Wintershall Dea. Spółka zapowiedziała przedstawienie pełnego raportu końcowego za ubiegły rok pod koniec lutego.

Reklama

Komentarze

    Reklama