Reklama

Wiadomości

Morawiecki: nie chcemy płacić drakońskich, gigantycznych sum za gaz norweski, algierski czy katarski

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Twitter.com/Kancelaria Premiera

Podczas zorganizowanej w środę w Warszawie międzynarodowej konferencji dotyczącej współpracy biznesu przy odbudowie Ukrainy Morawiecki mówił m.in., że "pierwszym i niezbędnym warunkiem nowej architektury bezpieczeństwa" jest odbudowa Ukrainy.

"Po drugie, nie możemy również wytracić energii w procesie integracji Ukrainy z UE, z wolną Europą, bo to jest dla społeczeństwa, narodu ukraińskiego ogromna nadzieja" - zaznaczył. Przypomniał, że Ukraina ma obecnie status kandydata do UE dzięki - jak dodał - m.in. "naszym stanowczym działaniom, naszych przyjaciół czeskich i z państw bałtyckich".

Jako kolejny warunek nowej architektury bezpieczeństwa szef rządu wymienił konieczność "wciągnięcia w orbitę współpracy kolejnych państw z aspiracjami do członkostwa w UE". "Po czwarte, pokój ma swoją cenę i tę cenę trzeba zapłacić poprzez odpowiednie uzbrojenie naszej armii, ale także wzmocnienie sytemu obronnego w ramach NATO" - powiedział premier.

Jako piąty warunek wymienił konieczność doprowadzenia "do wielkiej reorientacji polityki energetycznej", która - jak mówił - "musi polegać z jednej strony na odejściu od węglowodorów rosyjskich, to się dzieje dziś poprzez proces sankcji, ale także na zmniejszeniu zależności od węglowodorów w ogóle". "Bo przecież nie chcemy płacić drakońskich, gigantycznych sum za gaz norweski czy algierski czy katarski, czy z jakiegokolwiek innego kierunku świata, podobnie za ropę czy za węgiel" - dodał.

Szef rządu zaznaczył, że inwestycje takie jak przekop Mierzei Wiślanej, gazociąg bałtycki czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) "mają swoją cenę". "Ale obok wielkich szans gospodarczych, które się z nimi łączą, pamiętajmy o tym, co jest i zawsze było ukrytą ceną surowców kupowanych od bandyckich państw, które posługują się terrorem, a w szczególności od jednego państwa, które posługuje się instrumentem wojny" - mówił Morawiecki. "Dlatego, patrząc na nową architekturę bezpieczeństwa, którą musimy zbudować razem z Ukrainą, musimy doprowadzić do głębokiej reorientacji całej polityki energetycznej" - oświadczył.

Źródło:PAP

Komentarze