Reklama

Wiadomości

MAE: reputacja Rosji jest zrujnowana

Autor. Pixabay

Międzynarodowa Agencja Energetyczna informuje, że zawirowania na rynku, spowodowane m.in. wojną Rosji przeciwko Ukrainie, doprowadziły do rekordowego spadku zużycia gazu w Europie.

Reklama

Z analiz MAE wynika, że w 2020 r. globalne zużycie błękitnego paliwa zmniejszy się o 0,8%. W kolejnym roku nastąpi lekkie odbicie, ale uda się odrobić zaledwie połowę „straty”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Do słabego wyniku za ten rok walnie przyczynia się rekordowa redukcja zużycia wśród europejskich członków OECD, którą eksperci MAE (okres I-VIII) szacują na 10%. W przemyśle wyniosła ona aż 15%.

Jednym z nielicznych regionów, które w raportowanym okresie odnotowały wzrost jest Ameryka Północna. Popyt był tam większy niż rok temu głównie z powodu zwiększenia produkcji energii elektrycznej z gazu oraz relatywnie niższych (choć i tak wysokich) cen.

Do spadku konsumpcji doprowadziły przede wszystkim bardzo wysokie ceny surowca oraz problemy z jego dostępnością. Warto mieć tutaj na uwadze, że ogromną rolę w rozchwianiu rynku gazu odegrali Rosjanie - zarówno swoimi działaniami przed wojną na Ukrainie, jak i już po jej wywołaniu. W komunikacie agencji czytamy, że „lekkomyślne i nieprzewidywalne” postępowanie Rosji „zrujnowało jej reputację jako wiarygodnego dostawcy”.

Reklama

Komentarze

    Reklama