Reklama

Wiadomości

Komisja PE poparła pakiet wodorowo-gazowy. Decyzja podzieliła polskich europosłów

Fot. European Parliament/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. European Parliament/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Komisja przemysłu, badań i energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) poparła we wtorek porozumienie ws. pakietu wodorowo-gazowego.

Reklama

„Mamy to: Pakiet Wodorowo-Gazowy przyjęty w komisji przemysłu, badań i energii. W regulacji, za którą odpowiadałem w PE, m.in. wspólne zakupy gazu przez UE, wsparcie dla rozwoju czystego wodoru w regionach górniczych i prawna możliwość do ograniczania importu gazu z Rosji do UE!” - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO).

Reklama
Reklama

Zasiadająca w komisji ITRE europosłanka Izabela Kloc (PiS) patrzy natomiast na nowe przepisy krytycznie. Jak powiedziała PAP, „regiony górnicze zasługują na coś więcej niż tylko pustą deklarację polityczną”.

„Komisja ITRE przyjęła dziś porozumienie trójstronne w sprawie rozporządzenia w sprawie gazu i wodoru. Zawarto w nim m.in. wezwanie do wspierania i zachęcania do stosowania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, głównie wodoru i biometanu, szczególnie w regionach węglowych. Niejasne odniesienia w przepisach nie wystarczą. Ten akt prawny nie zapewnił nowych pieniędzy regionom górniczym, które są boleśnie testowane przez zieloną transformację. Jedyne, co nam pozostało, to puste słowa” - zaznaczyła Kloc.

Czytaj też

W grudniu Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wprowadzenia w UE pakietu wodorowo-gazowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.

Pakiet zawiera m.in. ramy prawne dla rozwoju rynku wodoru w UE, w tym szczególne wsparcie jego rozwoju w regionach górniczych, zachęty taryfowe dla inwestycji w biometan i prawną możliwość wstrzymania przez kraje unijne importu gazu z Rosji.

W kolejnym kroku porozumienie, żeby weszło w życie, musi być poparte na sesji plenarnej PE.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama