Reklama

Japońscy naukowcy obniżają koszt produkcji wodoru. „To przełomowy krok"

zbiorniki z wodorem
Autor. Envato elements / @Zozulinskyi

Japońscy naukowcy opracowali nowy katalizator na bazie palladu, który może obniżyć koszty produkcji wodoru i przyspieszyć rozwój gospodarki wodorowej. Ich wynalazek, porównywalny wydajnością do platyny, zwiększa dostępność czystej energii i przyczynia się do redukcji emisji.

Energia wodorowa staje się jednym z kluczowych elementów zrównoważonej przyszłości, stanowiąc zeroemisyjną alternatywę dla paliw kopalnych – przypominają eksperci z Tokijskiego Uniwersytetu Naukowego.

Chociaż jest bardzo obiecująca, to produkcja wodoru na dużą skalę w dużej mierze opiera się na drogich katalizatorach, produkowanych na bazie platyny. To zaś podnosi cenę wodoru.

YouTube cover video

Japoński zespół naukowców poradził sobie z tym wyzwaniem, opracowując katalizator w postaci nanowarstw, zbudowanych głównie z palladu – dużo tańszego od platyny.

Reklama

Na czym polega różnica?

Podobnie jak katalizatory platynowe, nanowarstwy palladu pomagają uzyskiwać wodór z wody w procesie elektrolizy.

Jednym z kluczowych parametrów każdego katalizatora jest jego żywotność. Wynalazek oparty na palladzie, oprócz wydajności zbliżonej do katalizatora platynowego, okazał się bardzo stabilny.

„Nasze badania przybliżają nas o krok do sprawienia, aby produkcja wodoru H2 stała się bardziej przystępna cenowo i zrównoważona. To kluczowy krok w dążeniu do przyszłości opartej na czystej energii” – podkreśla kierujący pracami prof. Hiroaki Maeda.

Reklama

Dodatkowo zastąpienie katalizatorów na bazie platyny katalizatorami opartymi na palladzie może zmniejszyć emisje związane z wydobyciem, przyspieszając przejście na zrównoważoną gospodarkę wodorową – sugerują naukowcy.

Marek Matacz

    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama