Reklama

Wiadomości

Ireneusz Krupa: gaz pozostanie kluczowym paliwem w ciepłownictwie [RELACJA]

Autor. PSG

Drugiego dnia IX Kongresu Energetycznego DISE członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji, Ireneusz Krupa wziął udział w panelu eksperckim pn. Zrównoważone ciepłownictwo – jak zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć emisyjność ciepłownictwa.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama

W dyskusji brali również udział: Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska, Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Monika Gawlik, dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki, Aneta Więcka, kierownik projektu w Dziale Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim miasta Wrocław oraz Piotr Maryński, członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Prowadząca panel Dorota Jeziorkowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, powołując się na raport wydany przez tę organizację, stwierdziła że kogeneracja gazowa będzie jedną z najbardziej kluczowych technologii pozwalających na dekarbonizację sektora ciepłownictwa systemowego, przede wszystkim w przypadku dużych i największych systemów, gdzie dla kogeneracji gazowej nie ma alternatywy. Przewiduje się, że w tym obszarze stopniowe przechodzenie na zielony wodór nastąpi dopiero po 2040 roku. Opierając się o te dane spytała o to jaka będzie rola PSG w transformacji tego ważnego sektora.

Reklama
Panel dyskusyjny na DISE Energy
Panel dyskusyjny na DISE Energy
Autor. PSG

„Nie ma konkurencji dla gazu, jeśli chodzi o szybkość i masowe wykorzystanie w transformacji ciepłownictwa. Barierą dla innych źródeł wytwarzania ciepła jest wciąż technologia. W perspektywie strategicznej PSG do 2030 r. jest ujęte podłączanie setek nowych odbiorców z sektora energetyki zawodowej. To spowoduje skok zużycia gazu w tym obszarze z ok. 3 mld m3 obecnie do ok. 6 mld m3” – powiedział Ireneusz Krupa.

Tak duży wzrost zużycia gazu wymaga przeznaczenia znacznych środków na infrastrukturę gazową – zarówno w sieci przesyłowe, jak i dystrybucyjne. Członek zarządu PSG wyraził wątpliwość w to, by miało dojść do załamania rynku gazu w 2040 r.

Czytaj też

„Gaz będzie wykorzystywany jeszcze długo po tym roku jako dominujące paliwo. W międzyczasie będą wdrażane nowe technologie, jak np. biometan, jednak dopóki nie nastąpi przełom inwestycyjny w budowie biogazowni, „zielony" gaz nie będzie dostępny w dużych ilościach mogących zastąpić gaz ziemny” – zaznaczył.

Ireneusz Krupa odniósł się również do technologii wodorowych. Kluczowym problemem ma być kwestia magazynowania i dystrybucji wodoru. Domieszkowanie nim gazu ziemnego w tradycyjnych sieciach nie jest optymalnym rozwiązaniem. O wiele lepszym byłoby wprowadzenie dedykowanych sieci wodorowych. Ireneusz Krupa zaznaczył, że PSG rozważa już udział w projektach tego typu, jednak będą one miały charakter lokalny ze względu na skalę produkcji.

Reklama

Komentarze

    Reklama