Reklama

Wiadomości

Gaz z Litwy płynie do Polski. Ruszył rurociąg GIPL

Fot. Gaz System
Fot. Gaz System

W niedzielę, zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. „Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski” - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Reklama

Gazociąg GIPL o długości 508 km łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku tego roku.

Reklama

"Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski" - poinformowała na Twitterze minister Moskwa. Dodała, że 5 maja będzie otwarta kolejna infrastruktura umożliwiająca większy przesył. "Polska bezpieczna energetycznie. Brawo Piotr Naimski, GAZ-SYSTEM i PGNiG" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

Czytaj też

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. Jak podano, podczas aukcji 27 kwietnia zarezerwowana została jedna trzecia dostępnych zdolności przesyłowych w stronę Polski.

Reklama

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.

Źródło:PAP
  • GIPL
Reklama

Komentarze

    Reklama