Reklama

Wiadomości

Gaz-System rozpoczyna budowę nowego gazociągu

Fot. gaz-system.pl
Fot. gaz-system.pl

Operator przesyłowy gazu Gaz-System podpisał umowę na budowę gazociągu Nowe Tłoki - Sulechów na terenie województw: wielkopolskiego oraz lubuskiego. Nowy gazociąg zwiększy możliwości przesyłu gazu i zaopatrzenia odbiorców - zaznaczył operator.

Jak poinformował we wtorek Gaz-System, nowy gazociąg o średnicy DN300 (300 mm) zastąpi zbudowany w latach 80. gazociąg DN150. Dzięki tej inwestycji zwiększy się przepustowość istniejącej sieci przesyłowej w regionie, co umożliwi przyłączanie do sieci nowych klientów - podkreślił operator. Inwestycja oznacza budowę nowej sieci przesyłowej o długości ok. 77 km, w tym odgałęzienia głównego gazociągu. Zakończenie prac jest zaplanowane w 2027 r.

Jak podkreślił prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, inwestycja poprawi przepustowość sieci przesyłowej w zachodniej części kraju, umożliwiając dostawy większych ilości gazu do odbiorców.

Czytaj też

Zwrócił też uwagę, że po zakończeniu budowy dodatkową korzyścią dla właścicieli nieruchomości będzie zniesienie ograniczeń w korzystaniu z działek na znacznym obszarze. „Strefa kontrolowana wzdłuż nowego gazociągu DN300 będzie miała bowiem szerokość sześciu metrów zamiast dotychczasowych 40 metrów przy istniejącym gazociągu DN150” - wyjaśnił Hinc, cytowany w komunikacie Gaz-Systemu.

Nowy gazociąg pobiegnie przez gminy Wolsztyn, Siedlec, Zbąszyń w województwie wielkopolskim oraz Kargowa, Babimost, Sulechów, Świebodzin w lubuskiem. Budowę podzielono na dwa etapy, w pierwszym - do końca października 2025 r. mają powstać dwa odgałęzienia, a w drugim, którego zakończenie jest planowane na koniec czerwca 2027 r. powstanie główny gazociąg i jeszcze jedno odgałęzienie.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama