Reklama

Wiadomości

Fit for 55: Jerzy Buzek odegra ważną rolę przy unijnych przepisach dot. gazu i wodoru

Fot. Flickr/Union Europea en Peru

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i premier RP Jerzy Buzek będzie sprawozdawcą PE ws. fundamentalnego rozporządzenia dot. unijnego rynku wodoru, gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Poprowadzi również prace nad dyrektywą w tym zakresie.

Reklama

„Wodór może stać się jednym z głównych nośników energii XXI w. oraz kluczem do zielonej reindustrializacji i obniżania emisji w wielu sektorach gospodarki - przemyśle energochłonnym, ciepłownictwie, transporcie. To czy i na ile będzie to także udziałem Polski, decyduje się tu i teraz. To kluczowe również dla regionów takich, jak Śląsk i Zagłębie - to szansa na ich sprawiedliwą i efektywną transformację, zrównoważony rozwój i nowe, trwałe miejsca pracy. To jeszcze jeden powód czemu te propozycje legislacyjne są tak potrzebne i ważne" - ocenił Jerzy Buzek.

Reklama
Reklama

Wcześniej były premier również w PE zajmował się niebieskim paliwem jako przewodniczący komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Wówczas był sprawozdawcą rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu i nowelizacji dyrektywy gazowej, obejmującej kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 przepisami prawa UE.

Przyjęcie propozycji projektu przez Parlament Europejski otwiera drogę do uchwalenia dyrektywy obowiązującej na terenie całej Unii Europejskiej. Ostateczny jej kształt negocjowany jest między PE a Radą UE, czyli państwami członkowskimi.

Komentarze