Reklama

Wiadomości

Finlandia gotowa na odcięcie gazu z Rosji

Premier Finlandii Sanna Marin. Fot. Flickr/FinnishGovernment
Premier Finlandii Sanna Marin. Fot. Flickr/FinnishGovernment

Finlandia jest przygotowana na wypadek, gdyby Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego - poinformował w piątek po spotkaniu rządowy komitet ds. gotowości kryzysowej.

Reklama

Kluczowi fińscy politycy zostali uprzedzeni o możliwym wstrzymaniu w piątek przez Rosję eksportu gazu - podała w czwartek fińska gazeta Iltalehti.

Reklama

Minister obrony Antti Kaikkonen powiedział dziennikarzom, że nie może potwierdzić tego doniesienia, podczas gdy Kreml stwierdził, że doniesienie gazety jest "najprawdopodobniej oszustwem" i powtórzył, że państwowy koncern gazowy Gazprom pozostaje wiarygodnym dostawcą gazu. Co nie jest prawdą, gdyż zatrzymał on dostawy niebieskiego paliwa do Polski i Bułgarii pomimo obowiązywania długoterminowego kontraktu na dostawy.

Państwowy Gasgrid Finland nie miał żadnych sygnałów o zakłóceniach w przepływie gazu w piątek, powiedział rzecznik agencji Reuters. "Finlandia jest przygotowana na wstrzymanie importu rosyjskiego gazu ziemnego" - podał komitet w oświadczeniu.

Reklama

Kraj ten importuje większość (60-70%) swojego gazu z sąsiedniej Rosji, ale gaz stanowi jedynie około 5% rocznego zużycia energii.

Jednak utrata dostaw gazu oznaczałaby, że Neste, Metsa i inne firmy z branży leśnej, chemicznej i spożywczej musiałyby znaleźć alternatywne źródła energii lub dostosować swoją produkcję do nowej sytuacji.

Czytaj też

"Finlandia wydaje się dobrze przygotowana do zastąpienia rosyjskich przepływów gazu importem LNG z innych źródeł" - poinformował Capital Economics w nocie do klientów.

"Tak więc, chociaż gospodarka Finlandii odczuje większy niż większość innych gospodarek strefy euro wpływ szerszej utraty handlu z Rosją, bezpośredni efekt zaprzestania dostaw rosyjskiego gazu byłby niewielki" – dodano.

Do NATO

Fińscy przywódcy powiedzieli w czwartek, że naród musi "bezzwłocznie" złożyć wniosek o przystąpienie do sojuszu wojskowego NATO, co jest historyczną zmianą polityki wywołaną inwazją Rosji na Ukrainę. Moskwa uznała to posunięcie za groźbę i ostrzegła, że jest gotowa do odpowiedzi „politycznej i militarnej".

W zeszłym tygodniu rząd oświadczył, że jest przygotowany na możliwość odcięcia przez Rosję dostaw gazu pod koniec maja w odpowiedzi na odmowę Finlandii podporządkowania się rosyjskim żądaniom płacenia w rublach. Finlandia jest również podłączona do europejskiej sieci gazowej poprzez BalticConnector, fińsko-estoński gazociąg łączący Finlandię z krajami bałtyckimi.

Finlandia posiada dwa terminale LNG – w Pori i Tornio Manga. W budowie jest trzeci w Hamina.

Reklama

Komentarze

    Reklama