Reklama

Wiadomości

Ambasador USA dla E24: to dopiero początek naszej współpracy energetycznej

Mark Brzeziński
Mark Brzeziński
Autor. Twitter.com/Ambasador Mark Brzeziński

„Dotykamy zaledwie wierzchołka lodowca jeśli chodzi o polsko-amerykańską współpracę energetyczną. To doskonały czas dla Polski do budowy energetycznych innowacji i kierunków. Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczem tego partnerstwa” – mówił w rozmowie z Energetyka24.com Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Reklama

Mark Brzeziński uczestniczył w środowej konferencji prasowej podczas której doszło do podpisania długoterminowej umowy pomiędzy PKN Orlen a Sempra Infrastructure na dostawę 20 mln ton gazu skroplonego rocznie. Kontrakt będzie obowiązywał 20 lat, rocznie do terminala LNG w Świnoujściu trafi 1 mln ton, czyli 1,2 mld m3 po regazyfikacji. Dostawy rozpoczną się w 2027 roku.

Reklama

„Dziś kolejny ważny dzień dla naszej gospodarki i również dla innych gospodarek w tym regionie, kontrakt zabezpiecza wzrost zużycia gazu w Polsce i regionie. Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów" – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Po nim przemawiał Mark Brzeziński.

Zwrócił uwagę, że jego kraj i Polska pracują nad wieloma projektami w zakresie energetyki. „To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej" - podkreślił. „Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji, że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży" - powiedział Brzeziński. „Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki" – dodał.

Reklama

Na pytanie E24 o to, czy energetyczna współpraca polsko-amerykańska będzie się pogłębiać odpowiedział, że na razie „dotykamy wierzchołka góry lodowej". „Dotykamy zaledwie wierzchołka lodowca jeśli chodzi o polsko-amerykańską współpracę energetyczną. To doskonały czas dla Polski do budowy energetycznych innowacji i wyznaczania kierunków. Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczem tego partnerstwa" – zaznaczył.

Reklama

Komentarze

    Reklama