Reklama

Gaz

Ważny etap gazociągu GIPL na Litwie ukończony

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zakończono układanie pierwszej z dwóch planowanych nitek pod Niemnem, w ramach litewskiej części gazociągu Polska-Litwa - podał operator gazowej sieci przesyłowej Amber Grid.

Prace przy wykonywaniu horyzontalnych przewiertów kierunkowych (HDD) na trasie gazociągu GIPL po obu stronach Niemna trwają od połowy lipca – informuje Amber Grid. Wykonawca właśnie zakończył układanie pierwszej z rur o długości 750 m.

Pod Niemnem zostanie ułożona jeszcze jedna równoległa nitka, przy której prace mają być ukończone na początku września.

"Najtrudniejszy etap prac zakończył się sprawnie, a fakt, że prawie 40 proc. zaplanowanych prac przy gazociągu zostało już wykonanych, pozwala nam mieć pewność, że ten projekt, ważny zarówno dla Litwy, jak i całego regionu zostaną zrealizowane terminowo z uwzględnieniem odpowiedniej jakości prac" - powiedział Nemunas Biknius, szef Amber Grid.

Bikniusa przekazał, że 100 ze 165 kilometrów gazociągu GIPL na Litwie, zostało już zespawanych i zakończenie realizacji dwóch trzecich projektu planowane jest na końcówkę bieżącego roku. Potem w planach jest budowa kolejnych 65 km odcinków gazociągu wraz punktami dystrybucji gazu oraz stacji pomiarowej na granicy litewsko-polskiej. Projekt ma być zrealizowany do końca przyszłego roku. 

Po stronie polskiej łączna długość gazociągu GIPL wynosi natomiast ok. 343 km. Budowa została podzielona na dwa odcinki:  południowy relacji Tłocznia Hołowczyce - ZZU Rudka-Skroda, który będzie liczył ok. 158 km i północny relacji ZZU Rudka-Skroda - granica polsko-litewska, o długości 185 km.

Reklama

Komentarze

    Reklama