Reklama

Gaz

Ukraina "zbroi" się na konflikt gazowy

Fot.: Naftohaz
Fot.: Naftohaz

Rezerwy gazu na Ukrainie osiągnęły rekordowy poziom za ostatnie 9 lat. Kijów przygotowuje się na wypadek kryzysu gazowego z Rosją.

"W podziemnych magazynach Ukrtransgaz w tym roku zmagazynowano już 20 mld m sześc. gazu. To jest o 26%, czyli o 4,1 mld m sześc., więcej niż rok temu. W dodatku, ten wskaźnik jest rekordowy za ostatnie dziewięc lat" - czytamy w komunikacie Naftohazu.

Spółka kontynuuje napełnianie magazynów, które ma trwać do połowy października. Planowane jest zgromadzenie jeszcze 0,5 mld m sześc. gazu.

Rekordowe ilości zgromadzonego gazu wiążą się z obawami Kijowa przed możliwością wstrzymania dostaw błękitnego paliwa z Rosji po wygaśnięciu kontraktu tranzytowego z końcem 2019 roku. Dodatkowe zapasy mogłyby zostać przeznaczone do zaopatrzenia potrzeb wewnętrznych jak i krótkotrwałego utrzymania przesyłu za granicę.

Ukraina dysponuje największymi zdolnościami magazynowymi w regionie. Znajdujące się na jej terytorium magazyny są w stanie pomieścić aż 31 mld m sześc. gazu ziemnego. Pierwotnie powstały w celu zabezpieczenia stabilności dostaw surowca przesyłanego przez Ukrainę w kierunku europejskim.

Komentarze