• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Ukraina przygotowuje się na wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu

Fot. www.europolgaz.com.pl
Fot. www.europolgaz.com.pl

Ukraina bada różne możliwości na wypadek przerwania tranzytu gazu z Rosji - poinformował w rozmowie S&P Global Platts Serhij Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

Makogon uważa, że Kijów będzie w stanie skutecznie zareagować na sytuację, w której tranzyt rosyjskiego surowca zostałby wstrzymany. Kluczem ma być tutaj zorganizowanie Gazpromowi konkurencji w postaci dostawców z regionu Azji Środkowej. Chodzi głównie o otwarcie się na takie kraje jak Turkmenistan czy Kazachstan. Do realizacji tego scenariusa potrzebne jest jednak wsparcie ze strony Unii Europejskiej - docelowego odbiorcy.

Ukraińcy zamierzają rownież nadal domagać się przeniesienia punktów odbioru gazu z zachodniej na wschodnią granicę Ukrainy. Chodzi z jednej strony o implementację przepisów europejskich, z drugiej natomiast o osłabienie możliwości Gazpromu w zakresie "rozgrywania" poszczególnych krajów. Ułatwiłoby to również europejskim klientom korzystanie z ukraińskich magazynów

Innym pomysłem na "załatanie" dziury po rosyjskim gazie jest przestawienie się na transport biometanu, wodoru oraz syntetycznego metanu. "Uważam, że Ukraina mogłaby znacząco przyczynić się do realizacji europejskich planów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla".

Fot. Reklama
Fot. Reklama

Komentarze