Reklama

Gaz

Ukraina do USA: jeszcze nie za późno, by zatrzymać Nord Stream 2

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt.
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt.

Szef ukraińskiej państwowej firmy energetycznej Naftogaz powiedział, że nie jest za późno, aby Stany Zjednoczone i Niemcy zablokowały rosyjski rurociąg Nord Stream 2, wzywając prezydenta Joe Bidena do zniesienia sankcji dla projekt.

Jurij Witrenko rozmawiał z Reutersem, towarzysząc prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu w Waszyngtonie przed pierwszą wizytą Zełenskiego w Białym Domu w tym tygodniu.

Stany Zjednoczone są najpotężniejszym sojusznikiem Kijowa od czasu aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu wojny ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Ale Ukraina zaciekle sprzeciwiła się porozumieniu między Niemcami a administracją Bidena w lipcu, które pozwoliło Rosji kontynuować prace nad Nord Streamem 2.

Rosja twierdzi, że projekt o wartości 11 miliardów dolarów, który omija Ukrainę, ma charakter komercyjny. Jednak Kijów obawia się, że może stracić miliardy, jeśli Rosja wyłączy Ukrainę jako szlak tranzytowy i uzna rurociąg za zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. 

„Pomimo, że Nord Stream 2 jest ukończony w 99%, nadal uważamy, że można i należy go powstrzymać” – powiedział Vitrenko podczas rozmowy. „A z naszej strony będziemy dyskutować o tym, co USA mogą zrobić w tym zakresie, jak np. sankcje USA wobec Nord Stream AG” - dodał.

Ukraina naciskała na Stany Zjednoczone i Niemcy o gwarancje, które zapewnią, że w przypadku realizacji Nord Stream 2 Ukraina zachowa status tranzytu gazu po 2024 r., kiedy wygaśnie dotychczasowa umowa tranzytowa Kijowa z Rosją.

„Nadal podkreślamy, że nie chodzi nam o pieniądze, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo narodowe Ukrainy” – powiedział Vitrenko.

Ukraina chce gwarancji, że przez przez jej terytorium nadal będzie płynął gaz, ponieważ „zmniejsza to ryzyko wojny na pełną skalę (i) wsadzają kraje europejskie na tę samą łódź z Ukrainą, ponieważ w przypadku przerw w tranzycie gazu przez Ukrainę Europejczykom będzie też brakować niebieskiego paliwa”.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła Kijów w sierpniu, dając zapewnienia, że Rosja nie będzie mogła używać Nord Stream 2 jako broni geopolitycznej. Zapytany, czy Niemcy są gotowe wykorzystać swój wpływ na Moskwę, Vitrenko powiedział: „Zobaczmy. Słyszeliśmy, że tak”.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama