Reklama

Gaz

UE radykalnie obniży import rosyjskiego gazu i ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

To potężne uderzenie w rosyjską gospodarkę, opartą na sprzedaży surowców, w największej części do Europy. 

Unia Europejska, największy konsument rosyjskich węglowodorów, zamierza w najbliższej przyszłości drastycznie ograniczyć import ropy i gazu.

W piątek przywódcy UE zgodzili się zaostrzyć plan redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Pierwotny plan zakładał, że do 2030 r. emisje gazów cieplarnianych powinny spaść o 40% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Nowy cel to "co najmniej 55%" - napisała Michel na Twitterze.

Przede wszystkim sektor energetyczny będzie musiał "stać się ekologiczny": odpowiada za 75% emisji w UE. Aby zrealizować ambitny program do 2030 r., zużycie ropy naftowej powinno spaść o prawie jedną trzecią, a gazu - o jedną czwartą, ostrzegała wcześniej europejska komisarz ds. energii Kadry Simson.

Reklama

Reklama

Pod względem monetarnym Unia Europejska zamierza obniżyć koszty importu węglowodorów o 100 mld euro.

Do 2050 r. UE stawia sobie za cel całkowite wycofanie paliw kopalnych.

W lipcu Komisja Europejska zatwierdziła dwie strategie mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Pierwsza wymaga stworzenia jednolitego rynku energii i dywersyfikacji dostawców, druga - masowej produkcji czystego wodoru na cele energetyczne.

Kraje europejskie zamierzają zrezygnować zarówno z ropy naftowej, jak i gazu ziemnego, które powinny zostać zastąpione „gazami nie emitującymi dwutlenku węgla”, głównie wodorem.

Komentarze