• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Turcja buduje gazociąg do transportu gazu z Morza Czarnego

Fot. Anton Fomkin / Flickr

Turcja rozpoczęła budowę pierwszego podmorskiego rurociągu, którym gaz ziemny ze złoża Sakarya popłynie do odbiorców - poinformował Fatih Donmez, tamtejszy minister energetyki i zasobów naturalnych.

„W pierwszym kwartale 2023 do naszego systemu przesyłowego trafi 10 mln m3 gazu. Mamy nadzieję, że złoże Sakarya osiągnie szczytową produkcję w 2026” - mówił z kolei prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

Turecki prezydent dodał, że odkrycie złoża „to wydarzenie historyczne”, które dla Ankary jest „kluczem do współpracy regionalnej, a nie areną napięć i konfrontacji”.

Turcja zamierza zainwestować prawie 10 miliardów dolarów w działania związane z wydobyciem oraz transportem gazu. I choć koszty są znaczne, to trudno się dziwić determinacji, ponieważ zasobność złoża szacowana jest na 540 mld m3.

Czytaj też

„Ci, którzy uścisną przyjazną dłoń wyciągniętą przez Turcję - najpotężniejszy politycznie i gospodarczo kraj regionu - na pewno zarobią” - mówił Erdoğan w ubiegłym roku, przemawiając w czasie wideokonferencji, zorganizowanej na okoliczność spalenia pierwszego gazu wydobytego z odwiertu testowego.

21 sierpnia 2020 roku turecki prezydent ogłosił odkrycie dużego złoża gazowego u wybrzeży prowincji Sakarya. Wartość rynkową oszacowano wówczas na 180 miliardów dolarów, ale dziś szacunki są zdecydowanie wyższe.

Dla takiego kraju jak Turcja, niemal w stu procentach uzależnionego od importu surowca, opisywane powyżej odkrycie stanowi prawdziwy kamień milowy.

Komentarze