Reklama

Gaz

TSUE potwierdza: Niemcy złożyły apelację ws. gazociągu OPAL

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Wydział prasowy Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził serwisowi Energetyka24, że niemiecki rząd federalny złożył apelację od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. gazociągu OPAL.

Wydział prasowy TSUE potwierdził w rozmowie z Energetyka24, że rząd federalny Niemiec złożył w czwartek apelację do decyzji Sądu Ogólnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. gazociągu OPAL.

Sprawa nosi sygnaturę C-848/19 P.

TSUE 10 września wydał wyrok unieważniający decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku, zgodnie z którą gazociąg OPAL mógł być wykorzystywany faktycznie w całości przez Gazprom. W związku z tym, w trybie natychmiastowym, przepływ gazu OPAL-em musiał zostać zredukowany o 12,8 mld m sześc. rocznie.

Długofalową konsekwencją jest wykrystalizowanie zasad dotyczących stosowania reguły TPA (Third-party Access) oraz solidarności energetycznej. Krótko mówiąc, operator gazociągu musi zapewnić dostęp do swojej infrastruktury trzecim podmiotom, a wykorzystanie danego gazociągu nie może być w ponad 50% zagwarantowane wyłącznie dla Gazpromu – w tym konkretnym przypadku. TSUE jasno zasygnalizował, że tego rodzaju gazociągi nie mogą uzyskać wyłączenia spod zasad obowiązujących w UE. Prawo unijne obowiązuje wszystkich - również Gazprom.

Komentarze