Reklama

Gaz

Tchórzewski: 5 milionów złotych na sieć gazową dla Zduńskiej Woli

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Rozbudowę sieci gazowej w Zduńskiej Woli (Łódzkie) zapowiedział we wtorek podczas wizyty w tym mieście minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dzięki inwestycji za 5 mln zł stały dostęp do gazu uzyska kilka tysięcy mieszkańców osiedli Karsznice i Nowe Miasto.

"Objęcie dwóch osiedli Zduńskiej Woli siecią gazownictwa jest ważne dla lokalnej społeczności, a jednocześnie wpisuje się w duży plan gazyfikacji kraju. Obecnie jest on już realizowany, ale będzie realizowany jeszcze szerzej. Dążymy do tego, żeby obszar dostępności do gazu się powiększał" – powiedział Tchórzewski podczas spotkania z mieszkańcami Zduńskiej Woli.

Dodał, że budowa gazociągu Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, zapewni Polsce bezpieczeństwo gazowe i będzie można "poważnie myśleć, by nie tylko w zakresie komunalnym, ale i przemysłowym zapewnić zasilanie gazowe".

"Najważniejszą sprawą jest lokalna gazyfikacja. Budowany niedaleko duży gazociąg przemysłowy poprawi możliwości dostarczania gazu do Zduńskiej Woli i okolic. Dzięki temu będzie też mógł rozwijać się przemysł" – zaznaczył szef resortu energii.

Inwestycję przyłączenia do sieci osiedli Karsznice i Nowe Miasto w latach 2018-2022 zrealizuje Polska Spółka Gazowa (PSG). Jej łączny koszt to ponad 5 mln zł. Ma na tym skorzystać kilka tysięcy mieszkańców, którzy do tej pory ogrzewali swoje mieszkania nieekologicznym paliwem, przez co miasto zmaga się z problemem smogu.

"My to zmienimy. Ten gaz, to błękitne paliwo popłynie do wszystkich, którzy będą chcieli z niego korzystać" – zapewnił prezes PSG Marian Żołyniak.

Jak poinformował, obecnie siecią gazowniczą jest objęte niespełna 60 proc. powierzchni kraju, a woj. łódzkie w 34 proc. Na przebudowę systemu gazownictwa w całej Polsce PSG w latach 2016-2022 przeznaczy 11,3 mld zł. W Łódzkiem spółka planuje zgazyfikować 44 gminy z obecnych 108 bez dostępu do sieci.

"Korzyści z tym związane to m.in. czystsze powietrze, zwiększenie komfortu życia, poprawa środowiska naturalnego, możliwość pozyskania nowych inwestorów" – tłumaczył Żołyniak.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zduńskiej Woli Damian Kunert podkreślił, że miasto walczy ze smogiem i oczekuje wymiany startych pieców węglowych na zasilanie gazowe.

"Nowa nitka gazowa pozwoli nam wyeliminować +śmieciuchy+ na osiedlach Karsznice i Nowe Miasto. Skala jest bardzo duża, bo skorzysta na tym kilka tysięcy mieszkańców, którzy sami apelowali o doprowadzenie gazociągu do tych osiedli" – przyznał kandydat PiS na prezydenta Zduńskiej Woli.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama