Reklama

Gaz

Szef Unipera: jestem przekonany, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Szef niemieckiego Unipera, który jest jednym z partnerów Gazpromu w projekcie Nord Stream 2, Andreas Schirenbeck uważa, że ​​rurociąg zostanie ukończony  i wierzy w jego konieczność. Oświadczył to podczas przemówienia na Europejskiej Konferencji Gazowej.

"Wierzę, że zostanie ukończony, ponieważ tylko niewielka część projektu pozostaje niedokończona.  Jestem przekonany, że Nord Stream 2 zostanie ukończony. I nadal wierzę, że ten projekt jest konieczny" - powiedział w odpowiedzi na kwestia ryzyka nieukończenia budowy Nord Stream 2 z powodu nacisków politycznych.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, które nałożyły już kilka rund sankcji na projekt od grudnia 2019 r. Zarówno administracja Donalda Trumpa, jak i Joe Bidena są przeciwne budowie gazociągu. 

Państwa naszego regionu, Europy Środkowo-Wschodniej, są  poszkodowane przez NS2 z powodu braku możliwości tranzytu. Budowę gazociągu na dnie morza trudno nazwać projektem biznesowym. USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego) szacuje, że koszty podwodnego gazociągu są prawie dwukrotnie większe niż lądowego. Gdyby chodziło o względy ekonomiczne, Gazprom przeprowadziłby rury np. przez Polskę i zaoszczędził sporo pieniędzy. Poza wyłączeniem całego regionu z tranzytu, problem jaki Europa powinna mieć z Nord Streamem 2 jest taki, że jego powstanie jeszcze bardziej uzależni nasz kontynent od jednego dostawcy gazu. 

Reklama

Reklama

Komentarze