• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Szef rosyjskiego giganta na rozmowach w Iranie

  • Fot. Lockheed Martin / lockheedmartin.com

Szef rosyjskiego Rosniefu spotkał się dziś (8 grudnia) z irańskim ministrem ds. ropy Bijanem Namdarem Zangenehem.

O sprawie informuje Bloomberg podkreślając, że rosyjskie firmy wyrażają gotowość powrotu na irański rynek po zniesieniu sankcji nałożonych na Teheren, co może mieć miejsce już w styczniu 2016 r.

Warto przypomnieć, że w dniach 13 - 15 listopada odbyło się spotkanie między irańskim ministrem ropy naftowej a przedstawicielami Rosnieftu. Podczas rozmów postanowiono ustanowić wspólny komitet, którego członkowie będą podejmować ustalenia w celu realizacji dostaw SWAP między Rosją a Iranem (władze w Teheranie są zainteresowane taką możliwością ponieważ większość irańskich złóż gazowych znajduje się na południu kraju, na północy występuje natomiast największe zapotrzebowanie na ten surowiec w związku z koncentracją przemysłu. Umowa z Rosjanami pozwoliłaby Iranowi wykorzystać błękitne paliwo w regionie Morza Kaspijskiego, rosyjskie zamówienie zostałoby natomiast zrealizowane z irańskiego wydobycia nad Zatoką Perską. SWAP-y mają być również realizowane w segmencie naftowym).

Igor Sieczin, szef Rosnieftu, znalazł się także w delegacji Władimira Putina podczas jego wizyty w Iranie, która miała miejsce 23 listopada.

Przedstawiciele koncernu uczestniczyli również w konferencji zorganizowanej w Teheranie pod koniec listopada, na której władze irańskie zaprezentowały światowym koncernom warunki uczestnictwa w projektach wydobywczych na obszarze Iranu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli 137 firm.

Zobacz także: Szefowie Rosnieftu i Gazpromu z wizytą w Iranie

 

Komentarze