• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Szczerski: Nord Stream 2 mogą zatrzymać tylko ci, którzy go budują

W rozmowie z serwisem Energetyka24 minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, wypowiedział się na temat amerykańskiego wsparcia dla inicjatywy Trójmorza. Polityk mówił też o kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2. W jego ocenie, projekt ten może zostać zatrzymany tylko przez podmioty, które w nim uczestniczą.

Minister Szczerski mówił m.in. o Trójmorzu:

W ramach relacji polsko-amerykańskich w sektorze energetycznym najważniejsze jest to, że my sami budujemy do tego instrumenty, że to nie są już wyłącznie deklaracje, tylko narzędzia, takie jak możliwość dostaw amerykańskiego gazu do Polski (…). Te narzędzia uzyskują wsparcie polityczne.

Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP

Polityk wskazał też szanse, jakie Trójmorze daje Amerykanom:

Trójmorze (…) to szansa dla polityki amerykańskiej, tej także inwestycyjnej, w tych sektorach wrażliwych, takich jak infrastruktura transportowa czy energetyczna (…). W tych obszarach w tej części Europy bardzo aktywne są Chiny, bardzo aktywna jest Unia Europejska.

Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP

Wspomniał także o gazociągu Nord Stream 2:

Nord Stream 2 mogą zatrzymać tylko ci, którzy go budują, dlatego, że bez ich decyzji o wycofaniu z tego projektu, nikt inny z zewnątrz go siłą nie zatrzyma. Natomiast ważne jest to, że ocena skutków, natury i charakteru tej inwestycji przez Polskę i USA jest identyczna, że to nie jest inwestycja o charakterze neutralnym politycznie.

Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP

Komentarze