• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Suwałki: miasto kupi 19 autobusów na gaz CNG

Fot. Unsplash.com
Fot. Unsplash.com

Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał miastu Suwałki (Podlaskie) dodatkowe 5,3 mln zł dotacji na zakup czterech autobusów na gaz CNG. Samorząd realizuje projekt, w ramach którego do Suwałk trafi w sumie dziewiętnaście takich pojazdów.

Projekt „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki - III etap” miał kosztować 30 mln zł, z czego 26 mln to dotacja województwa podlaskiego. Dzięki jego realizacji miasto zakupi 15 autobusów oraz system roweru miejskiego, obejmującego 12 stacji rowerowych i 120 rowerów.

Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinasowania na czwarty etap tej inwestycji. Marszałek województwa podlaskiego podczas konferencji on-line podpisał w czwartek umowę, przekazując miastu 5,3 mln zł. W sumie projekt pochłonie 7,8 mln zł.

Reklama

"Realizowany projekt warty blisko 30 mln zł to rekordowe pieniądze w historii Suwałk, które przeznaczymy na zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej. Za te dodatkowe środki flota autobusów gazowych powiększy się z piętnastu już zamówionych pojazdów do w sumie dziewiętnastu nowoczesnych autobusów napędzanych gazem CNG" – powiedział podczas konferencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

W ramach czwartego etapu inwestycji miasto kupi dodatkowe cztery niskoemisyjne autobusy na gaz CNG o długości ok. 10,5 m. Rozbuduje także miejski systemu roweru publicznego o cztery kolejne stacje rowerowe i dodatkowe 40 rowerów.

„Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak dobre projekty, tak istotne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa podróżnych jeśli chodzi o miasto Suwałki, bo wiemy, że ten projekt to przede wszystkim autobusy niskoemisyjne, system rowerów publicznych, to też zatoki postojowe“ - powiedział marszałek Artur Kosicki.

W ramach obu projektów powstaną także nowe przystanki autobusowe i elektroniczne tablice informacyjne.

15 autobusów, które już zamówiono, trafi do Suwałk w grudniu tego roku. Na cztery dodatkowe pojazdy zostanie ogłoszony przetarg, więc zostaną dostarczone w 2021 roku. W marcu 2021 roku ma być także uruchomiona w Suwałkach stacja tankowania gazu CNG.

Źródło:
PAP

Komentarze