Reklama

Gaz

Statek mogący ukończyć Nord Stream 2 opłynie całą Afrykę

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Akademik Czerski, jedyny rosyjski statek, który jest w stanie dokończyć Nord Stream 2, ponownie zmienił trasę i obecnie płynie w kierunku Cieśniny Mozambickiej.  

Według danych vesselfinder.com we wtorek rano statek z warstwą rur do ukończenia Nord Stream 2 zbliżał się do kanału mozambickiego  położonego w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, który oddzielaj Afrykę i wyspę Madagaskar. Statek w tym samym czasie minął już swój cel - Kanał Sueski, do którego miał przypłynąć około 25 marca. Najprawdopodobniej zdecydowano omijać kanał sueski i opłynąć całą Afrykę.

Według innego portalu do śledzenia statków, myshiptracking.com, Akademik Czerski udaje się teraz do portu Maputo w południowym Mozambiku i szacuje się, że dotrze do niego 23 marca.

Rosyjski minister energii Alexander Novak w grudniu poinformował, że wykorzystanie Akademika Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale potrzeba będzie trochę czasu na dodatkowe przygotowanie statku do zrealizowania tego celu. 

Kontrowersyjny gazociąg

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

Komentarze