• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Snyder: Niemcy powinny anulować Nord Stream 2 odpowiadając na porwanie samolotu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

„Niemcy powinny anulować Nord Stream 2” - napisał na Twitterze Timothy Snyder, komentując informacje o porwaniu samolotu pasażerskiego z białoruskim opozycjonistą na pokładzie przez reżim w Mińsku.

W niedzielę po południu białoruskie myśliwce MiG-29 zmusiły do lądowania w Mińsku cywilny samolot Ryanair relacji Ateny-Wilno. Na jego pokładzie znajdował się Roman Protasiewicz, białoruski dziennikarz i opozycjonista, współtwórca portalu NEXTA. Po wylądowaniu został on zatrzymany przez służby specjalne Białorusi. „Tu czeka mnie kara śmierci” - mówił do pasażerów.

Sytuacja ta wywołała szereg komentarzy. Do zachowania białoruskich władz odniósł się m.in. prezydent Andrzej Duda. „Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego są kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Społeczność międzynarodowa nie może pozostawać obojętna. Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich” - napisał.

image

 Reklama

Z kolei premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że zwrócił się do szefa Rady Europejskiego o rozszerzenie jutrzejszej agendy spotkania RE o punkt dotyczący natychmiastowych sankcji na Białoruś. „Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny” - podkreślił szef polskiego rządu.

Działania Mińska skomentował również historyk Timothy Snyder. „Białoruś nie porwałaby samolotu Unii Europejskiej bez zgody Rosji. Być może porwanie było nawet rosyjską inicjatywą (…). Dlatego też UE powinna rozważyć sankcje zarówno na Białoruś, jak i na Rosję, a Niemcy powinny anulować Nord Stream 2. Ze względu na to. Ze względu na Nawalnego. I ze względu na fakt, że to oburzające było nagradzanie Rosji gazociągiem za napaść na Ukrainę” - stwierdził Snyder.

Komentarze