Reklama

Gaz

Śmiertelny cios dla Nord Stream 2? "Wbijemy im nóż w serce"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone wzywają europejskich sojuszników i prywatne firmy do wstrzymania prac, które mogłyby pomóc w budowie gazociągu Nord Stream 2 i przygotowują szersze sankcje wobec rosyjskiego projektu w nadchodzących tygodniach - poinformowali w środę urzędnicy administracji Donalda Trumpa.

Odchodząca administracja Trumpa przygotowuje nową rundę sankcji które mają być nałożone przez Kongres "w najbliższej przyszłości", które jej zdaniem mogą zadać śmiertelny cios projektowi Rosja-Niemcy, kierowanemu przez państwowy koncern gazowy Gazprom – poinformowało trzech urzędników.

"Kierowaliśmy cios za ciosem, a teraz jesteśmy w trakcie wbijania noża w serce projektu" - powiedział jeden z urzędników, który rozmawiał z Reuterem pod warunkiem zachowania anonimowości.

Rosja wznowiła w tym miesiącu budowę rurociągu o wartości 11,6 miliardów dolarów, który jest ukończony w 90%, po rocznej przerwie spowodowanej istniejącymi już sankcjami USA.

Nowe prace koncentrowały się na odcinku o długości 2,6 kilometra na płytkich wodach niemieckiej wyłącznej strefy ekonomicznej, ale jeszcze nie na odcinkach głębinowych w pobliżu Danii, które obejmują większość niedokończonego odcinka o długości 100 km.

Reklama

Reklama

Waszyngton twierdzi, że projekt, który zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu, zagrozi europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. 

Prezydent-elekt Joe Biden najprawdopodobniej utrzyma twardą linię wobec Nord Stream 2.

Reklama

Komentarze

    Reklama