Reklama

Gaz

Siemens znów dostarczy Rosjanom turbiny. Poprzednio trafiły na okupowany Krym

Fot. energy.siemens.com
Fot. energy.siemens.com

Niemiecka firma Siemens otrzymała kontrakt na dostawy turbin gazowych dla rosyjskiego Novateku. Umowa opiewa na dostarczenie siedmiu urządzeń. Poprzednio urządzenia dostarczone Rosji trafiły na okupowany przez nią Krym.

Jak podał portal 1prime.ru, niemiecki Siemens oraz firma Kazankompressormarsz otrzymali kontrakty na dostawy sprzętu dla rosyjskiego Novateku. Pierwsza spółka dostarczyć ma turbiny gazowe do elektrowni, a druga sprężarki do projektu LNG.

Łączna wartość umowy szacowana jest na ok. 130 mln euro.

Siemens dostarczał już Rosjanom turbiny gazowe. W 2017 roku niemiecka spółka stanęła w obliczu potężnego skandalu, gdy urządzenia, które miały działać w elektrowni w w Tamaniu w Kraju Krasnodarskim trafiły na zajęty przez Rosję Krym, co było złamaniem europejskich sankcji.

Według doniesień Agencji Reutera, turbiny te zostały przetransportowane do budowanych w Sewastopolu i Symferopolu elektrowni (o mocy 470 MW każda). Doniesienia o próbie obejścia sankcji potwierdzał fakt, że konstrukcja siłowni na Krymie umożliwia instalacje wyłącznie wspomnianych turbin, których jedynym producentem na świecie jest firma Siemens.

W marcu 2019 roku w ceremonii oddania do użytku dwóch krymskich turbin Siemensa wziął udział sam Władimir Putin.

Po tym, jak transfer turbin na półwysep potwierdzono oficjalnie, niemiecka firma wszczęła starania o wyciągnięcie konsekwencji na drodze sądowej. Czyni to jednak w sądach rosyjskich i cały proces przypomina bardziej imitację chęci ukarania partnerów biznesowych z Rosji – pisał o sprawie turbin dla portalu Energetyka24 Paweł Kost.

Komentarze