Reklama

Gaz

Sekretarz energii USA we wrześniu z wizytą w Moskwie

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Minister energetyki USA Rick Perry w dniach 11-13 września złoży wizytę w Moskwie - podały w niedzielę rosyjskie media, powołując się na źródło dyplomatyczne. Ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Perry ma omówić m.in. sprawę gazociągu Nord Stream 2.

Jeśli informacje te się potwierdzą, Perry będzie najwyższym rangą przedstawicielem amerykańskiej administracji odwiedzającym Rosję, odkąd w lipcu prezydenci obu krajów - Donald Trump i Władimir Putin - spotkali się w Helsinkach, próbując poprawić stan dwustronnych relacji - zauważa Reuters.

Według agencji państwowej TASS Perry spotka się z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.

Dziennik "Kommiersant" podaje z kolei, że ministrowie omówią realizowany obecnie Nord Stream 2, który ma transportować rosyjski gaz do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Projekt gazociągu został ostro skrytykowany przez Trumpa.

Z informacji podanych przez tę gazetę wynika również, że Perry i Nowak omówią sytuację na światowych rynkach ropy naftowej w kontekście współpracy między krajami zrzeszonymi w OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) a państwami spoza tej organizacji. Wśród pozostałych tematów, jakie mieliby poruszyć politycy, "Kommiersant" wymienił wpływ amerykańskich sankcji na Iran oraz możliwe nowe sankcje USA wobec Rosji.

Relacje na linii Waszyngton-Moskwa bardzo się ochłodziły pod wpływem oskarżeń USA, że państwo rosyjskie ingerowało w przebieg amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku, a także m.in. z powodu zaangażowania Rosji na wschodzie Ukrainy, rosyjskiej aneksji Krymu oraz próby otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Trump deklaruje, że chce poprawy relacji z Rosją, jednak - podkreśla Reuters - zarówno jego administracja, jak i Kongres rozważają nałożenie na to państwo nowych restrykcji.

MZ / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama