Gaz

Sekretarz Energii USA Rick Perry w sierpniu odwiedzi Polskę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Amerykański sekretarz energii Rick Perry odwiedzi w ostatnich dniach sierpnia tego roku Polskę w ramach dialogu energetycznego - poinformował w środę Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W środę Gaz-System i firma Solar Turbines z USA podpisały kontrakt dotyczący dostaw kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu, wchodzących w skład programu Baltic Pipe.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 mld m sześc. rocznie.

Na Baltic Pipe składa się w sumie pięć głównych komponentów: gazociąg na dnie Morza Północnego łączący systemy przesyłowe Norwegii i Danii, rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego, tłocznia gazu na duńskiej wyspie Zelandia, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego między Danią a Polską oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

jw/PAP

Komentarze