Reklama

Gaz

Sekretarz energii USA Rick Perry w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę

Fot.: Gage Skidmore; Flickr.com
Fot.: Gage Skidmore; Flickr.com

Sekretarz energii USA Rick Perry odwiedzi w przyszłym tygodniu Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas swej wizyty będzie on rozmawiał m.in. o uniezależnieniu tych państw od dostaw surowców energetycznych z Rosji - poinformował w czwartek resort energii USA.

Oprócz Polski, Rick Perry odwiedzi także Ukrainę, Czechy i Węgry.

Wśród innych zagadnień jakie sekretarz Perry zamierza poruszyć podczas spotkań z przedstawicielami władz i sektora prywatnego w Polsce i w innych krajach regionu, departament energii USA w swoim komunikacie wymienił możliwość zwiększenia eksportu amerykańskiego węgla kamiennego i skroplonego gazu naturalnego (LNG) do tych państw, zagadnienia związane z pokojowym wykorzystaniem energii nuklearnej i cyberbezpieczeństwem sieci energetycznych w regionie.

Rozmowy Ricka Perry’ego w Polsce, na Ukrainie i w Czechach będą kontynuacją dyskusji w udziałem amerykańskiego szefa resortu energetyki podczas wrześniowego spotkania na szczycie państw Trójmorza w Bukareszcie.

W swoim wystąpieniu w Bukareszcie Rick Perry zapowiedział ścisłą współpracę w państwami Trójmorza w celu zróżnicowania źródeł energii tych państw i tym samym uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Na Ukrainie Rick Perry, w przeszłości gubernator stanu Teksas, odwiedzi jednego z największych producentów energii elektrycznej na Ukrainie, spółkę o kapitale mieszanym PSJC Centrenergo.

Skarb państwa Ukrainy posiada ponad 70 procent udziałów w spółce PSJC Centrenergo, która produkuje ok. 15 procent energii elektrycznej na Ukrainie.

W lipcu ub. roku PSJC Centrenergo podpisała z amerykańską firmą Xcoal Energy and Resources umowę na zakup 700 tys. ton węgla kamiennego ze Stanów Zjednoczonych.

Amy Harder, komentatorka portalu informacyjnego AXIOS, podkreśla, że wizyta amerykańskiego ministra w Europie Środkowo-Wschodniej ma miejsce w okresie spadku zapotrzebowania na węgiel kamienny w Stanach Zjednoczonych z powodu przejścia elektrowni na tańszy gaz naturalny. Dlatego też Stany Zjednoczone szukają nowych rynków sprzedaży tego surowca także w Europie.

PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama