Reklama

Gaz

Sekretarz ds. energii USA: Gazprom nie ukończy Nord Stream 2

Dan Brouillette, Fot. Flickr/U.S. Army Corps of Engineers Nashville District
Dan Brouillette, Fot. Flickr/U.S. Army Corps of Engineers Nashville District

Sekretarz ds. energii USA, Dan Brouillette jest przekonany, że Rosja nie będzie w stanie ukończyć budowy gazociągu Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego. Przekazał, że zapowiedzi Kremla o jedynie „niedługim przedłużeniu prac” są bez pokrycia a USA nie pozwolą na to, by projekt został ukończony.

Bruillete, spytany o stanowisko Gazpromu, który zapowiedział, że Nord Stream 2 zostanie ukończony mimo sankcji USA, stwierdził, że firma nie jest w stanie tego zrobić - podaje Bloomberg. 

„To będzie bardzo długie opóźnienie, ponieważ Rosja nie posiada odpowiednich technologii” – mówił sekretarz podczas konferencji w Monachium. „Jeśli ją rozwiną, zobaczymy, co zrobią. Ale nie uważam, że to będzie takie proste” – dodał. 

Nord Stream 2, gazociąg który potencjalnie byłby w stanie dostarczać 55 miliardów m3 gazu rocznie z Syberii prosto do Niemiec omijając Europę Środkowo-Wschodnią, stał się przedmiotem geopolitycznego starcia pomiędzy USA i Rosją. Prezydent Donald Trump zaatakował także Niemcy mówiąc, że przeznaczają miliardy na gaz z Rosji korzystając jednocześnie z protekcji USA.

Do maja 2019 roku, inwestorzy Nord Stream 2 wrzucili w gazociąg 6,3 miliarda dolarów. W grudniu ubiegłego roku Stany Zjednoczone nałożyły na projekt sankcje, które spowodowały, że szwajcarska firma Allseas Group SA, która układała rury na dnie Bałtyku, zmuszona była wycofać się z inicjatywy. 

„To niepokojące dla Amerykanów że Europa, a zwłaszcza Niemcy, polegają na Rosjanach do tak dużego stopnia” – podsumował Brouillette.

Komentarze