Reklama

Gaz

Samorządowy Kongres Gospodarczy z Trójmorzem w tle

Fot. Samorządowy Kongres Gospodarczy
Fot. Samorządowy Kongres Gospodarczy

W dniach 2-3 kwietnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza.

Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza ma za zadanie wzmocnić współpracę społeczno-gospodarczą i naukową samorządów oraz biznesu z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie to największe wydarzenie biznesowe roku w Polsce wschodniej i jedno z ważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do udziału zaproszeni są przedstawiciele państw biorących udział w Inicjatywie Trójmorza, tj.: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec), regionów partnerskich Województwa Lubelskiego z Ukrainy i Białorusi oraz gospodarczych środowisk polonijnych z całego świata. 

Jesteśmy w tej części Europy, która chce ze sobą współpracować gospodarczo i politycznie. – podkreślał na konferencji prasowej Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Lublin leży na „drodze życia” Polski wschodniej czyli Via Carpatii i dlatego zaprosiliśmy do współpracy 11 krajów, które podpisały inicjatywę Trójmorza.

Patronat Honorowy nad kwietniowym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

– Gdy w ubiegłym roku wystąpiliśmy o patronat do Pana Prezydenta nad Samorządowym Kongresem Gospodarczym, otrzymaliśmy propozycję, żeby kontynuować w Lublinie drugą edycję Forum Regionów Trójmorza – tłumaczył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. – Cieszę się, że możemy znaleźć się w centrum międzynarodowej polityki gospodarczej, społecznej i kulturalnej. 

Kongres podejmie między innymi tematykę współpracy gospodarczej regionów Trójmorza, zwłaszcza w kontekście impulsu rozwojowego, jakim jest Via Carpatia, bezpieczeństwa energetycznego, turystyki, rolnictwa oraz innowacji w biznesie, nauce i gospodarce. Będzie także okazją do spotkań B2B.

– Dzięki kongresowi Lublin stanie się na dwa dni gospodarczą stolicą Polski. Sesja plenarna odbędzie się z udziałem ministrów krajów Trójmorza. – wyjaśniał przedstawicielom mediów wicemarszałek Michał Mulawa. – Minister Krzysztof Szczerski z dyplomatami z Węgier, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii będzie rozmawiał o inicjatywie Trójmorza. Odbędzie się także panel inauguracyjny z udziałem szefów regionów wchodzących w skład Trójmorza oraz marszałków regionów Polski wschodniej. Bardzo ciekawie zapowiada się również drugi dzień. Poruszana będzie między innymi tematyka bezpieczeństwa energetycznego w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza ma na celu rozbudowę połączeń infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych, a tym samym stworzenie nowych międzynarodowych sieci powiązań biznesowych.

Podczas kongresu zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy przedstawicielami regionów państw Trójmorza. Dokument będzie dotyczył pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy regionami, zabezpieczenia energetycznego oraz podjęcia instrumentów finansowych.

W ramach wydarzenia planowane jest powołanie Sieci Gospodarczej Regionów (Economic Network of Three Seas Regions).

Reklama

Komentarze (2)

  1. www.3SI.network

    Miedzynarodowa Wspolpraca Gospodarcza-Rola Srodowisk Polonijnych- to Panel 2 dnia kongresu gdzie panelisci z roznych krajow zastanawiac sie beda jak nadac dynamike regionowi i Trojmorzu. Na stanowiskach wystawienniczych bedzie mozna porozmawiac z Polonia Gospodarcza 3morza ...I Forum Gospodarcze Polonii i Polakow Trojmorza, rozpocznie sie w drugim dniu kongresu.Zapraszamy Polonie i Polakow Trojmorza prowadzacych dzialalonosc gospodarcza- wiecej www.3SI.network

  2. adrian

    w tym całym trojmorzu nic się nie dzieje jak i w grupie wyszehradzkiej każdy ma inny interesy i inne patrzenie na rozne sprawy

Reklama