Reklama

Gaz

Sąd w Londynie podjął decyzję o zamrożeniu aktywów Gazpromu

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Londyński sąd podjął decyzję o zamrożeniu brytyjskich aktywów Gazpromu na poczet realizacji postanowienia Trybunału Arbitrażowego.

Decyzja została podjęta przez Sąd Gospodarczy w Londynie na wniosek ukraińskiego Naftohazu.

Naftohaz złożył pozwy w sądach w Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, domagając się egzekucji od Gazpromu długu w wysokości 2,56 mld USD. Ukraiński koncern ogłosił także, że sąd w Holandii zajął aktywa spółek-córek Gazpromu, aby uzyskać środki na spłatę tej kwoty.

Pod koniec lutego sąd arbitrażowy w Sztokholmie przyznał Naftohazowi 4,63 mld USD odszkodowania za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej w umowie ilości gazu do tranzytu. Ukraińska spółka ogłosiła, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie - stwierdzające, że Naftohaz ma spłacić zadłużenie wobec Gazpromu - ostatecznie należy się jej od Rosjan 2,56 mld USD.

30 marca Gazprom zwrócił się o częściowe uchylenie decyzji arbitrażu, powołując się na "istotne naruszenia procesowe", pod koniec maja wniósł zaś o całkowite, a nie częściowe, uchylenie decyzji sądu arbitrażowego.

Następnie 7 czerwca Gazprom zwrócił się do sądu w okręgu Svea z wnioskiem, by w związku ze złożoną apelacją wykonanie decyzji arbitrażu zostało wstrzymane. Szwedzki sąd przychylił się do wniosku Gazpromu.

MZ / TASS / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama