• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rzecznik Kremla ostro o rozszerzeniu sankcji na Nord Stream 2

Fot.  Bernhard Blessing / Flickr
Fot. Bernhard Blessing / Flickr

Rzecznik Kremla zareagował na rozszerzenie amerykańskich sankcji wobec projektu Nord Stream 2. Jego zdaniem działania Stanów Zjednoczonych są nie tylko destrukcyjne, ale i nieuczciwe.

Zdaniem Dmitrija Pieskowa, jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina, poczynania Waszyngtonu to "nieprzyjazny, destrukcyjny kierunek", który polega na "wprowadzaniau różnych ograniczeń w stosunku do nas, naszych podmiotów gospodarczych i naszej gospodarki".

W opinii rzecznika Kremla jest to również "integralna część nieuczciwej konkurencji" ze strony Stanów Zjednoczonych. "Ten destrukcyjny kurs jest kontynuowany od wielu lat i oczywiście szkodzi naszym bilateralnym relacjom" - mówił.

Wypowiedź Pieskowa związana jest z rozszerzeniem obostrzeń nałożonych na podmioty zaangażowane w budowę kontrowersyjnego rurociągu Nord Stream 2. Objęły one również firmy świadczące usługi (w tym finansowe) związane z modernizacją lub instalacją urządzeń na statkach do układania rur. 

Nord Stream 2 to gazociąg, którego roczna przepustowość wynieść ma 55 mld m3. Za budowę odpowiada spółka Nord Stream 2 AG. W projekt zaangażowanych jest kilka europejskich firm, które współfinansują jego budowę - są to: Shell, OMV, Uniper, Engie oraz Wintershall.

Reklama
Reklama

Komentarze