Reklama

Gaz

Rozpoczęcie eksploatacji Turk Stream nieznacznie opóźnione

Fot.: Nord Stream
Fot.: Nord Stream

Minister energetyki Federacji Rosyjskiej Alieksandr Nowak ogłosił, że planowane rozpoczęcie przesyłu gazu przez rurociąg Turk Stream nastąpi w styczniu 2020 roku. Jest to termin o miesiąc późniejszy w stosunku do pierwotnie zakładanego.

„Od 1 stycznia 2020 roku będzie można przesyłać gaz za pomocą dwóch nitek Turk Stream o łącznej przepustowości 31,5 mld m sześc.” – powiedział Nowak w wywiadzie dla państwowej stacji Rossija 24 podczas forum Rosyjski Tydzień Energetyczny.

„Przedłużenie pierwszej nitki Turk Stream powinno zabezpieczyć dostawy gazu do południowo-wschodniej części Europy, do tych państw, które potrzebują gazu. Są różne warianty trasy. Jest wariant przez Grecję i Włochy, jest wariant dostaw gazu przez Turcję i Bułgarię i dalej do Serbii, Bułgarii i Austrii” – powiedział rosyjski minister.

„(...) dla nas dzisiaj najbardziej priorytetowym jest, bez dwóch zdań, kierunek w stronę Bułgarii i Austrii. Z tymi państwami podpisane są mapy drogowe rozwoju systemu gazowego. Tam wszystkie terminy są zsynchronizowane z budową Turk Stream” – dodał Nowak.

Zakończenie budowy morskiej części gazociągu Turk Stream planowane jest jeszcze w 2018 roku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy budowa gazociągu znacząco przyspieszyła, osiągając na niektórych fragmentach prędkość do 6,27 km na dobę.

Obecnie największy statek do układania rur – Pioneering Spirit – który ustanowił ten rekord, nie jest już zaangażowany w budowę Turk Stream i zmierza w stronę Bałtyku, najprawdopodobniej by rozpocząć prace budowlane związane z Nord Stream 2.

Duży pośpiech w realizacji morskiej części Turk Stream prawdopodobnie był związanym z koniecznością zaangażowania Pioneering Spirit do budowy Nord Stream 2, gdzie tempo prac jak dotychczas jest niezadowalające.

Reklama

Komentarze

    Reklama