Reklama

Gaz

Rosyjski gaz coraz bliżej południa Europy. "Ukończono budowę Balkan Stream"

Fot. www.kremlin.ru / ilustracyjne
Fot. www.kremlin.ru / ilustracyjne

Bułgaria zakończyła budowę gazociągu Balkan Stream, stanowiącego przedłużenie rosyjskiej magistrali Turkish Stream.

Źródła twierdzą, że budowa Balkan Stream została ukończona, zaś rurociąg podłączono do serbskiego systemu przesyłowego, który pozwoli słać rosyjski gaz dalej do Europy. Z powodu pandemii nie zorganizowano żadnych oficjalnych uroczystości - ceremonia najprawdopodobniej odbędzie się w późniejszym terminie.

„Dzięki realizacji projektu Balkan Stream Bułgaria stanie się regionalnym centrum dystrybucji gazu” - mówił niedawno premier Bojko Borysow. Jego zdaniem rurociąg pomoże także krajowi w procesie dywersyfikacji dostaw surowca, choć tę uwagę należy traktować z bardzo dużym dystansem.

Balkan Stream to kontynuacja czarnomorskiego rurociągu Turkish Stream. Za jego sprawą rosyjski gaz trafiać ma do odbiorców na południu Europy. Pod koniec ubiegłego roku ukończono realizację serbskiego odcinka, ale realizacja planów przesyłowych była utrudniona ze względu na przedłużające się prace po stronie bułgarskiej. Gazociąg prowadzi od granicy z Turcją do granicy z Serbią. Koszt inwestycji to ok. 1,1 mld euro, jest ona realizowana przez saudyjskie konsorcjum Arkad.

Z kolei projekt Turkish Stream obejmuje dwie nitki o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza służyć ma zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować ze szlaku ukraińskiego część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej.

Komentarze