Reklama

Gaz

Rosja oskarża Niemców o zrywanie energetycznych więzi

Fot. www.nord-stream.com

Rosja oskarżyła Niemców o dążenie do zerwania energetycznych relacji z Moskwą - podaje Reuters. Słowa padły tuż po tym, jak przepływ surowca gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany.

Reuters informuje, że podczas briefingu w Moskwie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że to Niemcy, a nie Kreml, próbują całkowicie zerwać energetyczne więzi pomiędzy obydwoma krajami.

Czytaj też

To słowa, które dotyczą zapewne zachodnich sankcji oraz decyzji o wstrzymaniu (lub wręcz porzuceniu, o którym mówi wicekanclerz Habeck) projektu Nord Stream 2. Potęgując kryzys gazowy Rosjanie próbują zmusić Europę nie tylko do ustępstw ws. wsparcia dla Ukrainy, ale również uruchomienia wspomnianego rurociągu.

Z ust rosyjskich, ale także części niemieckich, polityków w ostatnich tygodniach wielokrotnie padały sugestie, że rozwiązaniem dla problemów z dostawami gazu mogłoby być właśnie wykorzystanie kontrowersyjnego NS2. To oczywiście poważna manipulacja, jeśli pamięta się w jakich okolicznościach rozpoczęły się choćby problemy Nord Stream 1, czy generalnie kryzys gazowy w Europie.

Komentarze