Reklama

Gaz

Rosja nie odpuszcza. Akademik Czerski przygotowuje się do budowy Nord Stream 2

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt.
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt.

Zgodnie z danymi portalu MarineTraffic, statek do układania rur Akademik Czerski, który przygotowuje się do przyłączenia się do budowy gazociągu Nord Stream 2, przybył do obwodu kaliningradzkiego w celu przeprowadzenia testów morskich i przedoperacyjnych.

Operator projektu, Nord Stream 2 AG, poinformował 4 marca, że ​​po zakończeniu testów statek rozpocznie układanie rur w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii, w której statek Fortuna już pływa.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, a także Ukraina i szereg krajów europejskich z powodu wykluczenia Europy Środkowo-Wschodniej z tranzytu oraz ze względu na zwiększone uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Stany nałożyły sankcje na gazociąg w grudniu 2019 r., w wyniku których szwajcarska spółka Allseas wycofała się z prac.

Kontynuowano je rok później - w grudniu 2020 r. barka Fortuna ułożyła 2,6 km rur na wodach niemieckich. W rezultacie, według Nord Stream 2 AG (operatora projektu), na koniec stycznia około 148 kilometrów rurociągu pozostało niedokończonych z łącznej długości dwóch jego 2460 kilometrów - pozostało do ułożenia 120 kilometrów. na wodach duńskich i około 28 kilometrów na wodach niemieckich.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama