Reklama

Gaz

Putin: Nord Stream 2 może ruszyć dopiero w 2021 roku

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Jak powiedział Władimir Putin, gazociąg Nord Stream 2 może ruszyć dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku. Słowa te stoją w sprzeczności do poprzednich deklaracji rosyjskiego prezydenta.

„Mam nadzieję, że pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale następnego, praca nad Nord Stream 2 będzie skończona i gazociąg zostanie oddany do użytku” – powiedział cytowany przez Deutsche Welle Władimir Putin na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel.

Słowa gospodarza Kremla stoją w sprzeczności z wcześniejszymi komunikatami płynącymi z Moskwy – jeszcze w grudniu 2019 roku Putin sam mówił, że Nord Stream 2 zostanie ukończony z „niewielkim opóźnieniem”. Z kolei wicepremier Rosji Dmitrij Kozak mówił, że gazociąg będzie działał już w połowie 2020 roku.

Nord Stream 2 to projekt podbałtyckiego gazociągu łączącego bezpośrednio Niemcy i Rosję. Umożliwi on przesył 55 mld metrów sześciennych gazu. Przeciwko temu przedsięwzięciu protestował szereg państw europejskich, m.in. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia oraz Stany Zjednoczone.

Ze względu na zwłokę Danii w wydaniu decyzji na układanie rur na jej wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej oraz z uwagi na sankcje ze strony USA Nord Stream 2 załapał istotne opóźnienie w realizacji. Pierwotnie gazociąg miał być ukończony do końca 2019 roku.

Komentarze