Reklama

Gaz

Putin: jeśli niemiecki regulator wyda zgodę, zaczniemy dostawy przez Nord Stream 2

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem - powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.

Odnosząc się do pierwszej, zapełnionej już gazem nitki, Putin powiedział, że jeśli "jutro" regulator niemiecki wyda zezwolenie na dostawy, Rosja "następnego dnia" zacznie przesyłać 17,5 mld m sześc. gazu tą nitką. Jak dodał, prace nad zapełnieniem drugiej nitki gazem technicznym zakończą się w grudniu br.

Putin przekonywał, że Nord Stream 2 to interesy nie tylko rosyjskiego Gazpromu, ale i koncernów europejskich, które są partnerami w tym projekcie.

Komentując obecny kryzys gazowy w Europie, rosyjski prezydent oznajmił, że kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymują go teraz po cenie czterokrotnie niższej niż spotowa.

Oświadczył też, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 byłyby kilkakrotnie bardziej ekologiczne niż przy tranzycie przez Ukrainę.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. po trzecie sankcje

  Zapomniał wspomnieć, że opróżnił magazyny Gazpromu w Europie w środku lata. Osobiście wydaje mi się niewyobrażalne, że kraje importujące sprzedały magazyny na własnym terytorium krajowi - eksporterowi. Prawda jest taka, że przepustowości na lądzie są wystarczające do zwiększenia dostaw powyżej realnych potrzeb, ale on nie zamierza tłoczyć systemem ukraińskich gazociągów czy poprzez Jamał.

  1. a

   a niby dlaczego ma tłoczyć przez Ukrainę i Polskę , jego gaz

  2. Fanklub Daviena i GB

   To były rosyjskie magazyny a USA i inne the bille nawoływały, by w ramach sankcji na Rosję... znacjonalizować rosyjskie zapasy gazu i magazyny! Obawiam się, że dzięki złodziejstwu USA i UE już nigdy magazyny w Europie nie będą napełnione rosyjskim gazem i będzie on dostarczany jedynie na bieżąco. Jak UE chce, to może teraz sama sobie kupić gaz i go magazynować... W tak dzikim komunistycznym kraju jak UE Rosja nie będzie ryzykować kasy i składować swojego gazu. Niech gaz magazynuje UE na swój koszt! Z tranzytem przez Ukrainę wbrew kłamstwom UE też nie ma problemu - Rosja może dostarczać gaz loco granica z Rosją a UE niech płaci za tranzyt przez Ukrainę i ryzykuje kradzież gazu... :D

  3. a

   Wybudował albo kupił to je ma i nic nikomu do tego czy w magazynach jest gaz czy go nie ma. Kontrakty realizuje a dodatkowych dostaw nie musi.

 2. Niuniu

  po trzecie sankcje - jak można takie bzdury pisać. Gazprom ma udziały w magazynach ale nie jest właścicielem gazu tam magazynowanego ani nie decyduje o tym kiedy je opróżniać lub zapełniać. Nie czytałeś , że w lato Norwegia znacznie ograniczyła dostawy gazu do Europy tak samo jak Maroko z powodu remontów i awarii? A ile tankowców z amerykańskim LNG przypłynęło do Europy w tym roku? Ruscy dostarczają do Europy dokładnie tyle gazu ile Europa od nich chce kupić. Co wg. Ciebie jeszcze mają zrobić?

 3. Niuniu

  To oczywiste, że jak NS2 dostanie zgodę na działanie to zacznie tłoczyć gaz. Co w tym dziwnego? To, że NS2 jest nowocześniejszy i bardziej bezpieczny a tym samym bardziej ekologiczny niż stare systemy przesyłowe to też prawda. I co z tego?

Reklama