Reklama

Gaz

Putin i Merkel omówili tranzyt gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

Fot.: kremlin.ru
Fot.: kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o kwestii tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę w przyszłym roku i o budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Kremla.

W oficjalnym komunikacie podano, że przywódcy mówili o "kwestiach współpracy w sferze gazowej, w tym w kontekście perspektyw tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy po 1 stycznia 2020 roku i realizacji projektu Nord Stream 2".

W komunikacie dodano także, że Putin i Merkel pozytywnie ocenili szczyt czwórki normandzkiej, który odbył się 9 grudnia w Paryżu. Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy (te cztery kraje nazywane są czwórką normandzką) spotkali się przed tygodniem, by rozmawiać o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Angeli Merkel.

31 grudnia br. wygasają kontrakty pomiędzy Rosją i Ukrainą dotyczące dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu. Moskwa i Kijów przy udziale Komisji Europejskiej prowadzą trójstronne rozmowy dotyczące dalszego tranzytu gazu, przez terytorium Ukrainy do krajów UE, począwszy od roku 2020. Rosja nalega przy tym, by Ukraina zrezygnowała ze swoich roszczeń sądowych dotyczących wcześniejszych umów. Ukraina nie zgadza się na te żądania.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama