Reklama

Gaz

Prezydent Ukrainy chce z Polską wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Europy 

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP / www.prezydent.pl
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP / www.prezydent.pl

Ukraina ma razem z Polską wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kontynentu europejskiego - oznajmił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia razem z prezydentem Andrzejem Dudą polsko-ukraińskiego forum biznesowego w Odessie.

"Ta współpraca jest ważnym elementem wspólnego bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych" - podkreślił. Według niego pełna integracja Ukrainy z europejskim sektorem energetycznym jest niemożliwa bez współpracy i wsparcia ze strony polskich partnerów.

Zwrócił też uwagę m.in. na infrastrukturalne projekty Via Carpatia i Via Baltica w ramach Inicjatywy Trójmorza, w której, jak podkreślił, Polska odgrywa czołową rolę. "Jestem przekonany, że możemy i powinniśmy być bliskimi partnerami w realizacji tych i innych regionalnych ważnych infrastrukturalnych projektów" - powiedział Zełenski.

Podkreślił też, że Polacy i Ukraińcy powinni mieć komfortowe warunki do podróżowania między krajami - trzeba tworzyć coraz więcej połączeń kolejowych między miastami w obu państwach. "Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by linia granicy nie dzieliła naszych krajów, a przeciwnie - łączyła nasze państwa" - dodał. Zaznaczył przy tym, że należy rozwijać infrastrukturę na wspólnej granicy, zwiększać jej możliwości przepustowe i wspólnie przeciwdziałać przemytowi.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama