Reklama

Gaz

Prezes PGNiG: Arbitraż z Gazpromem zakończy się jeszcze w tym roku

Fot. Energetyka24

Prezes PGNiG poinformował wczoraj, że spór z Gazpromem, toczony przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, zakończy się jeszcze w tym roku.

"Z powodów proceduralnych arbitraż nie może się przeciągnąć dłużej niż do końca tego roku" - oświadczył Piotr Woźniak.

Spór pomiędzy polską i rosyjską spółką dotyczy cen gazu, które dla Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej były znacząco wyższe, aniżeli dla zachodnich partnerów Gazpromu. W 2014 PGNiG skorzystał z przewidzianej w umowie możliwości i otworzyło proces renegocjacji ceny surowca. Niestety, ze względu na postawę Rosjan nie przyniósł on efektów, w związku z czym w maju 2015 skierowano sprawę do rozpatrzenia przez Trybunał Arbitrażowy. W lutym 2016 złożono pozew przeciwko Gazpromowi. 

W końcówce czerwca ubiegłego roku polska spółka odniosła sukces, ponieważ Trybunał orzekł, że jej żądania w zakresie obniżenia ceny były zasadne i spełniały przesłanki zawarte w tzw. kontrakcie jamalskim. 

Wszystko wskazuje na to, że postępowanie przed trybunałem zakończy się pozytywnie dla PGNiG, w związku z czym Gazprom, prawdopodobnie w celu jego przedłużenia, złożył wniosek o uchylenie orzeczenia częściowego z 30 czerwca 2018 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama